Výhody a nevýhody rektifikačních terčů pod terasu

Výhody a nevýhody rektifikačních terčů pod terasu

1.9.2021

Rektifikační terče pod dlažbu nebo dřevěnou terasu jsou stále populárnějším řešením pro terasy nebo bazény rodinných domů i rezidenčních a kancelářských budov.

Tento systém s sebou nese řadu výhod. Asi nejvýznamnější výhodou je výrazně nižší cena realizace při použití terčů než při použití jiného podkladového materiálu. A to nejen cenou samotných terčů, ale také cenou montáže.

Zejména pokud je zapotřebí výrazného zvýšení terénu, terčemi bez problémů zvýšíte úroveň terasy o desítky centimetrů bez navážení tun materiálu.

Jaké jsou výhody rektifikačních terčů

  1. Terče jsou naprosto univerzální. Použitelné pod dlažbu i pod rošt terasového deckingu. Rozdíl je jen v nástavci terče. Každý terč je použitelný do středu konstrukce nebo na její okraj – stačí z něj seříznout.
  2. Mají obrovskou nosnost. Jeden terč dokáže nést až 1200 kg. Je to daleko víc, než potřebujete. To proto, aby se mohli použít nejen pod vaši terasu, ale také na náměstí, amfiteátre a místa, kde se předpokládá, že se bude mnoho osob dynamicky pohybovat – například na koncertě.
  3. Mají prakticky neomezenou životnost. Nikdy nezvětrají, nevymyje je voda ani v nich nezačne růst nežádoucí plevel. Jsou konstruovány pro snadnou montáž, ale současně obrovskou pevnost.
  4. Podlaha na terčích se snadno udržuje. Stačí ji vystříkat hadicí a smýt nečistoty. Jsou proto mnohem vhodnější na namáhané nebo znečišťované povrchy
  5. Jednoduchá montáž. Nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti. Stačí jen vypočítat vzdálenost mezi terčemi a tyto uchytit do podkladu. A to buď šrouby nebo montážním lepidlem. U dlaždic do rozměru 60 x 60 cm stačí jeden terč na roh dlaždice. Pro terasový rošt rozmístění závisí na pružnosti roštu, ale v zásadě platí, že se dávají tak daleko od sebe, dokud se rošt neprohýbá, když se na něj postavíte. Pokud máte pocit, že váš rošt nepruží, máte správnou vzdálenost terčů.
  6. Jednoduché vyrovnání (nivelace) podlahy. Nemusíte komplikovaně utlačovat podklad žábou a následně dosypávat materiál a opakovat celý proces. Uložíte terče a při pokládce podlahy vyrovnáte výšku tak, jak v daném místě potřebujete. A pokud napoprvé netrefíte – nevadí – kdykoli výšku upravíte. Dokonale rovná terasa. Navždy.
  7. Hmotnost podlahy na terčích je o tuny nižší než na sypkém podkladu. Díky tomu se výborně hodí pro pochůzné střechy nebo terasy.
  8. Dokonalé řešení pro bazénovou dlažbu. Žádná stojící voda na dlažbě, žádná plíseň ve spárách. Ideální řešení bazénové dlažby.

Jakou nevýhodu mají rektifikační terče

  1. Je pod nimi prázdno, což sice znamená jednoduché čištění povrchu, ale lépe se zde šíří zvuk, což může znamenat, že kroky dámských podpatků může být slyšet více než na štěrkovém podkladu. Naštěstí to lze vyřešit pryžovými tlumícími podložkami, které zároveň vyrovnávají malé nerovnoměrnosti v tloušťce dlažby.
  2. Rektifikační terče potřebují pevný podklad. Nelze je ukládat jen tak do půdy, protože by neměly dostatečnou stabilitu.

Každopádně, pokud zvažujete využití terčů pro vaši dlažbu nebo terasu, neváhejte se nás obrátit. Rádi vám poradíme.